Powrót na Stronę: Artykuły na różne tematy


Rok Juliana Tuwima na Uniwersytecie Medycznym w Winnicy.

(na Ukrainie)
Julian Tuwim - portret

(Portret Juliana Tuwima)

Informacje podstawowe z "Wikipedii":

Julian Tuwim (ur. 13 września 1894 w Łodzi, zm. 27 grudnia 1953 w Zakopanem) - polski poeta żydowskiego pochodzenia, pisarz, autor wodewili, skeczy, librett operetkowych i tekstów piosenek; jeden z najpopularniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. Współzałożyciel kabaretu literackiego „Pod Picadorem” i grupy poetyckiej "Skamander". Bliski współpracownik tygodnika "Wiadomości Literackie". Tłumacz poezji rosyjskiej, francuskiej, niemieckiej oraz łaciny. Brat polskiej literatki i tłumaczki Ireny Tuwim, kuzyn aktora kabaretowego i piosenkarza Kazimierza "Lopka" Krukowskiego. Jego bratem stryjecznym był aktor Włodzimierz Boruński. Podpisywał się ponad czterdziestoma pseudonimami m.in. Oldlen, Tuvim, Schyzio Frenik, Wim, J. Wim, Pikador, Roch Pekiński.

Uchwałą Sejmu RP VII kadencji z 7 grudnia 2012 rok 2013 ogłoszony został Rokiem Juliana Tuwima.
Julian Tuwim to jeden z najchętniej czytanych polskich poetów XX wieku, który pisał zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Jego utwory wzruszają i bawią kolejne pokolenia czytelników. Nadal ulegamy czarowi pełnego magii i humoru świata, który stworzył w swoich wierszach.

Julian Tuwim - portret

(c) Foto: Walery Istoszyn, "Świetlica Polska".

Przed koncertem poezji Tuwima w naukowej bibliotece Uniwersytetu Medycznego odbyło się otwarcie Centrum Polskiej Książki. Przy bibliotece z inicjatywy Stowarzyszenia "Świetlica Polska" i z poparcia władz Uniwersytetu od 6 lat działa kółko miłośników języka polskiego, gdzie studenci, wykładowcy oraz wszyscy chętni mają możność zapoznać się z kulturą i językiem polskim. Studenci przygotowali kilka imprez poetyckich tematem przewodnim spotkań była twórczość Marii Konopnickiej i Łesi Ukrainki, Juliusza Słowackiego i Fryderyka Chopina, polskich poetów z Podola – Stefana Witwickiego, Jana Brzechwy i Jarosława Iwaszkiewicza. Studenci brali również udział w konkursach recytatorskich - im. A. Mickiewicza w Kijowie i M. Konopnickiej w Przedborzu.

W tym roku udało nam się odwiedzić rodzinne miasto Juliana Tuwima Łodź, i na słynnej ulicy Piotrkowskiej usiąść na ławeczce obok Juliana Tuwima. Dzięki pracy nauczycieli pani Lilii Lizanowskiej i pani Mai Melnyk studenci i wykładowcy otrzymali Kartę Polaka. Od września 2013 roku zajęcia w jeszcze jednej grupie prowadzi nauczycielka z Polski pani Barbara Wikilińska. Darczyńcą naukowych książek i literatury pięknej jest Stowarzyszenie "Świetlica Polska".

Julian Tuwim - portret

(c) Foto: Walery Istoszyn, "Świetlica Polska".

Na otwarciu centrum polskiej książki w bibliotece i na koncercie poezji Tuwima obecni byli: administracja Uniwersytetu, konsul RP w Winnicy Wojciech Mrozowski i ekipy telewizji obwodowej. Rozpoczęliśmy koncert od poezji śpiewanej. Julian Tuwim napisał wiersze, które na warsztat wzięli kompozytorzy i wybitni wykonawcy, od legendarnej Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga poprzez Ewę Demarczyk, Czesława Niemena, Marka Grechutę, do Kingi Preis i Justyny Steczkowskiej. Na naszym koncercie piosenki "Na pierwszy znak" i "Co nam zostało z tych lat" zaśpiewała Swietłana Leontiewa. Piosenki dla dzieci "Trudny rachunek" i "Figielki" wykonał zespół Stowarzyszenia "Ganzia z Samary". Wypełniona po brzegi sala z zachwytem wysłuchała 40 wykonawców. Gościliśmy uczniów ze szkoły nr 22 w Winnicy, przygotowali oni spektakl na motywach "Złotej rybki" Aleksandra Puszkina we wspaniałym tłumaczeniu Juliana Tuwima.

A na zakończenie spotkania z poezją Tuwima wszyscy zebrani wysłuchali jego wiersza, który brzmi jak przesłanie dla wszystkich Polaków:

...Tak dla wspólnej korzyści
i dla dobra wspólnego
wszyscy muszą pracować,
mój maleńki kolego!

(-) Walery Istoszyn
(Prezes Stowarzyszenia "Świetlica Polska", Winnica.)

Tekst ukazał się w nr 22 (194) za 29 listopada - 16 grudnia 2013r.
(Podajemy za Gazetą: "Kurier Galicyjski", wydawaną przez Polaków we Lwowie, link do Redakcji "KG" jest na naszej stronie NGWM.kei.pl)
(Udostępnił: Chaim Nadowski - NGJR.pl)