Powrót na Stronę: Nasze galerie i kolekcje.


Mini galeria portretów religijnych Żydów Warszawy z połowy XIX wiekuKramy handlowe na Rynku Starego Miasta Warszawy.Abraham Jakub Stern - (ur. pomiędzy 1762 a 1769 w Hrubieszowie, zm. 3 lutego 1842 w Warszawie) - polski Żyd, zegarmistrz, mechanik (samouk), konstruktor i uczony, wynalazca; pradziadek Antoniego Słonimskiego.
Od 1810 skonstruował serię maszyn liczących, które wykonywały cztery podstawowe działania arytmetyczne i potrafiły również wyciągać pierwiastki kwadratowe. W młodości terminował u zegarmistrza w Hrubieszowie.Znany był też prosty mechanizm Sterna, zabezpieczający powozy przed rozbieganiem się koni.
Jednak najwięcej czasu i wysiłku poświęcił skonstruowaniu "machiny rachunkowej". Zademonstrowana na posiedzeniu Towarzystwa Przyjaciół Nauk machina wywołała sensację, wykonywała bowiem "sama przez się" wszystkie cztery działania.

Po czterech kolejnych latach pracy, Stern zbudował nową maszynę służącą wyłącznie do wyciągania pierwiastków kwadratowych. Wreszcie 30 kwietnia 1817 zaprezentował maszynę stanowiącą niejako skojarzenie dwóch poprzednich, wykonywała bowiem wszystkie pięć działań. W jednym z modeli wystarczyło wprowadzić dane i operacja była wykonywana przez mechanizm zegarowy, bez ingerencji człowieka - możnaby to uznać za pierwowzór programowanego komputera!

Od 1830 był członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Był też członkiem Komisji Żydowskiej przy Warszawskiej Szkole Rabinów oraz jej rektorem w latach 1826-1835. Pochowany jest na cmentarzu żydowskim na Bródnie w Warszawie.
(wg Wikipedii)


Galeria portretów Żydów warszawskich, z połowy XIX wieku

Art. mal. Jan Feliks Piwarski (ur. 1794 - zm. 1859).

Był to znany warszawski malarz i portrecista. Zasługą jego jest pokazywanie piękna polskich zabytków i krajobrazu. Jednak ten krajobraz byłby martwy bez jego mieszkańców, więc artysta uwieczniał też postaci mieszkańców - w tym także oczywiście i ówczesnych Żydów Warszawy. Dla wrażliwej duszy malarza wielkie wrażenie czyniła egzotyka Żydów tradycyjnych, bo ci "nowocześni" to już w XIX byli trudni do odróżnienia wśród innych przechodniów na ulicach Warszawy.

( Kliknij na obrazku, aby go powiększyć, a potem jeszcze raz aby tu powrócić )

(Opracował red. Chaim Nadowski - NGJR.pl; 20.12.2013.)